لطفا سفارش ثبت نکنید: برای ما واقعا موضوع ناراحت‌کننده‌ ای است که دیگر نمی‌توانیم کتاب هایی که دوست دارید را برایتان ارسال کنیم. این کسب و کار تعطیل شد.

عکس صفحات داخلی
گلچین ادبی

گلچین ادبی مجموعه‌ای از آثار کوچک‌تر ادبی حاوی داستان‌های کوتاه، نمایشنامه، مقالات و یا اشعار است. گلچین ادبی ممکن است مجموعه‌ای از نویسندگان مختلف باشد که به دنبال یک تم یا ژانر اصلی هستند یا می‌تواند کتابی از مجموعه داستان‌های کوتاه باشد که توسط همان نویسنده گردآوری‌شده است.

مجموعه‌ کامل آثار اغلب آثار کامل یا Opera Omnia (معادل لاتین آن) خوانده می‌شود.

در سنت شرق آسیا، گلچین ادبی بیشتر به شکل تلفیق یک فرم شعری خاص شناخته می‌شد. فرض براین بود که چرخه‌ای تکاملی وجود دارد: هر فرم خاص شعری که در ژاپن به آن tanka (شعر کوتاه) می‌گویند، باید درجایی از تاریخ معرفی می‌شد، استادان سبک شعری در طول زمان آن را موردبررسی قرار می‌دادند و درنهایت زمانی که به رسمیت شناخته می‌شد، عمومی‌اش می‌کردند.

در قرن بیستم، گلچین ادبی به چند دلیل بخش پراهمیت شعر محسوب می‌شد.  برای شعر انگلیسی، مجموعه اشعار گرجستانی یک نوع گرایش جدید شعری بود که نسل جدیدی از شاعران را معرفی می‌کرد و موفقیتشان در آن دوره را نشان می‌داد.

ازآنجایی‌که ناشران عموماً انتشار گلچین ادبی را مدیومی گسترده‌تر و دارای انعطاف‌پذیری بالاتر از گردآوری مجموعه کارهای یک شاعر خاص می‌دانستند، درنتیجه انتشار در یک مجموعه در بیشتر مواقع شکل مطلوبی از شناخت شاعر بود. چنین جنبش‌هایی در صنعت شعر را باید مدیون نخستین تلاش‌های ازرا پاوند در نهضت تصویرگرایی دانست که نخستین گلچین شعر پیروان این نهضت (تصویرگرایی) را با عنوان تصویرگرایان منتشر کرد.

همچنین علاوه بر شعر، ناشران مجموعه‌ای از آثار داستانیِ چندین نویسنده را منتشر کرده و از اصطلاح گلچین ادبی برای این مجموعه‌ها استفاده کرده‌اند که در این میان می‌توان به "اروتیکا" (Erotica) و "داستان‌های گوتیک آمریکایی" (American Gothic Tales) اشاره کرد.